altram.pl
Twój koszyk: 0
Kupuj szybko bez zakładania konta!  
Monitoring CCTV- ochrona sklepów, dlaczego warto

Kilka słów o CCTV

CCTV przy dosłownym tłumaczeniu oznacza telewizję o obwodzie zamkniętym, z angielskiego Closed Circuit Television. Jednak przyjęło się używać nazwy Telewizja Przemysłowa lub Telewizyjne Systemy Dozorowe. Używa się jej w monitoringu, przesyłając obraz z kamer do określonego miejsca, gdzie obraz ten może zostać na bieżąco wyświetlany, i dzięki temu następuje forma ochrony danego obszaru, jaki ogranicza jedynie zasięg kamer. Jest to jedna z form zwiększania bezpieczeństwa dla danych miejsc. Obecnie często używana zarówno w obszarach obejmujących swoim zasięgiem pojedyncze budynki, jak na przykład banki, centa handlowe, supermarkety, sklepy czy nawet szkoły; jak i duże zespoły budynkowe, do jakich można zaliczyć lotniska, zakłady przemysłowe, a nawet całe miasta.

Cele i priorytety stawiane w monitoringu CCTV sklepów

Najważniejszym celem monitoringu CCTV sklepów, stawianym zawsze w pierwszej kolejności, jest zwiększenie bezpieczeństwa. Takie systemy wizyjne zamontowane w sklepach, począwszy od drobnego sklepiku osiedlowego, przez supermarket, sklep z odzieżą, butik, po całe centrum handlowe, mogą szybko i natychmiastowo pomóc w ujęciu sprawców drobnych przestępstw. Dzięki montażu kamer i przesłaniu z nich obrazu do centrum monitorowania, a dzieje się to błyskawicznie, gdyż obraz przesyłany jest na bieżąco, można od razu namierzyć osoby dopuszczające się kradzieży i poinformować o tym ochronę będącą na miejscu w sklepie, która szybko będzie w stanie namierzyć i ująć sprawcę.

Obraz z kamer

Dodatkowo zawsze obraz z kamer jest nagrywany i przez pewien okres, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przechowywany. Umożliwia to również namierzenie sprawców po czasie, w jakim dopuścili się przestępstwa. Istnieją systemy mogące rozpoznawać twarz z nagrania, a dzięki temu tożsamość takich osób. Nagrania z monitoringu CCTV mogą również posłużyć jako dowód zbrodni, czy dokonanego przestępstwa. Mogą również pomóc w dokładnym odtworzeniu przebiegu zdarzeń. W obecnych czasach, gdzie akty terrorystyczne są na porządku dziennym, taka forma ochrony jest niezwykle przydatna i cieszy się ogromną popularnością. Należy pamiętać, że obecnie nie tylko lotniska, dworce kolejowe, czy dworce autobusowe to jedyne miejsca, gdzie może dojść do takiego ataku, może do niego dojść w centrum handlowym. Celem może być także duży sklep z odzieżą. Taki monitoring może pomóc w zidentyfikowaniu podejrzanych osób i szybkiego zareagowania w przypadku podejrzanych ruchów.

Na co zwrócić uwagę wybierając CCTV

Na pierwszym miejscu zawsze jest cena tego typu systemów. Jednak należy pamiętać, że w grę wchodzi sprzęt elektroniczny i cechy techniczne. Z tego powodu należy pamiętać, że wybierając sprzęt do monitoringu, jest tak jak z kupnem samochodu. Należy liczyć się z tym, że w miarę użytkowania może on potrzebować naprawy, bądź wymiany niektórych części. Stąd nie należy kierować się wyłącznie niską ceną, gdyż w miarę użytkowania może ona okazać się wyższą. Czasami warto postawić na jakość i nieco droższe rozwiązania, aby cieszyć się nimi przez dłuższy okres, bez obaw, że nastąpi jakaś ciężka usterka.

Czy warto?

Oczywiście tak. Wiele badań wykazało, że sama obecność kamer przyczynia się do zmniejszenia przestępczości, na obszarze objętym tymi kamerami właśnie. Jednoznacznym jest fakt, że poprawiają one znacząco bezpieczeństwo, zarówno osób pracujących w danym obszarze objętym ochroną, jak i samych konsumentów, którzy będą czuli się bezpieczniej widząc taki system ochrony.